[email-form language="sv" id=529]

Kvartals nyhetsbrev

Tack!

Välkommen som prenumerant på Kvartals nyhetsbrev.

Skip to content
Samhälle |

USA:s masskjutningar – det kommer att bli värre

Masskjutning i Philadelphia i USA i augusti 2022. Fem unga människor träffades av skotten. Foto: Joseph Kaczmarek/Shutterstock/TT

Masskjutningarna ökar i USA. Frågan är varför. Läkaren och psykiatern Erik W. Larsson har intervjuat den amerikanske våldsforskaren Jeffrey Swanson.

Av Erik W. Larsson | 28 september 2022
Eventuella åsikter och slutsatser i texten är skribentens egna.
ProfilLästid 11 min Skärmläsarvänlig
I korthet
Den 24 maj i år gick artonåringen Salvador Ramos in på en grundskola i den lilla staden Uvalde i Texas i USA och sköt 19 skolbarn och två vuxna lärare till döds. Tidigare under dagen hade han skjutit sin mormor i pannan och skadat henne svårt. Ramos utförde sina dåd med hjälp av två halvautomatiska gevär, som han inhandlat kort efter sin artonårsdag. En timme efter att ha öppnat eld sköts Salvador Ramos själv till döds av polisen.

Skolskjutningen i Uvalde var den blodigaste i sitt slag på tio år och förfärade en hel nation. Men på sätt och vis var den en droppe i havet. På senare år har frekvensen av masskjutningar – definierade som incidenter där minst fyra personer bli skjutna på samma gång – i USA ökat dramatiskt.

Läs mer Visa mindre