Kvartals nyhetsbrev

Tack!

Välkommen som prenumerant på Kvartals nyhetsbrev.

Skip to content

”Han fick helt enkelt nog” Valspurtspodden om Jimmie Åkessons P3-intervju

Av Kvartals redaktion | 30 augusti 2018
ProfilLästid 4 min Skärmläsarvänlig
I korthet
Ny dag valrörelsen och därmed ett nytt avsnitt av Valspurtspodden. Idag är Karin Olsson och Widar Andersson tillbaka för att tillsammans med Kvartals Jörgens Huitfeldt diskutera P3-hat, regeringsbildning och erkänna sina bristande statsvetenskapliga kunskaper. Vi får också veta hur Expressens redaktion specialtränats inför valrörelsen och varför Widar anser att Dagens Nyheter borde be om ursäkt.

Karin Olsson är kulturchef på Expressen och Widar Anderssons är politisk chefredaktör på Folkbladet. Båda tillhör Sveriges vassaste politiska bedömare och har genom åren i en mängd olika roller följt svensk politik.

Först ut i dagens poddsamtal sänder båda en tanke till några som har det ännu stressigare än de själva just nu – partiledarna.

– Deras scheman är ju helt hysteriska, säger Karin Olsson. – Det är starka känslor och hårda ordväxlingar hela tiden. Det är ett helt vansinnigt tempo.

– Ja, herregud. Tänk att ha det på det viset, säger Widar Andersson. – Och de får inte säga ett enda fel ord heller. Jag tänker på en sådan som Jan Björklund som levt med det här så länge, men fortfar

ande verkar fräsch.

Just risken att göra fel, risken att försäga sig. Hur ska man hantera den pressen, undrar Jörgen Huitfeldt.

– Ibland kan det vara det som krävs för att nå igenom bruset, säger Karin Olsson.  – Väljarna efterfrågar nog mer spontanitet från politikerna. De blir ju ofta lite robotlika. Om det här höga tempot slipar ner dem lite kan det faktiskt vara bra.

 

Som vanligt har panelen gjort massor med spaningar det senaste dygnet. Widar Andersson är förvånad över Moderaternas opinionssiffror. Han tycker Ulf Kristersson borde gå bättre.

– Han har det Göran Persson brukar kalla ”orden”, han har en bra partisekreterare i Gunnar Strömmer, de har ett bra upplägg. Men det vill sig ändå inte, säger han. – Jag tror det kan bero på att han har låst fast sig i Alliansen. Blivit som en lydig skolpojke. Det bådar inte gott. Han borde kasta loss från Björklund och Lööf.

– Folk förstår ju att Alliansen inte är ett regeringsalternativ eftersom Sverigedemokraterna aldrig kommer släppa igenom deras migrationspolitik. När Ulf Kristersson säger att allt annat än Alliansen är otänkbart, gör han sig samtidigt själv otänkbar.

Karin Olsson å sin sida har kollat in Annie Lööfs Instagramkonto och är imponerad.

– Både hon och Ebba Busch-Thor är otroligt duktiga i sociala medier. De beter sig som politiska influencers! Perfekta små filmer, perfekt blandning av privat och offentligt: de är ute och tränar, träffar sina barn, de träffar Isabella Lövengrip… de är helt otroligt slipade.

– Det är nästan rörande att jämföra med Ulf Kristerson när han som ny på Instagram visade bilder på när han bjudit influencer på middag för att de ska visa hur man gör. Han försöker… men det blir bara proffstagna bilder där han själv ser ut som en kostymmodell.

 

Det senaste dygnets stora snackis bland mediefolk är förstås Jimmie Åkessons utfall mot P3, i samband med en intervju i just P3 där han utnämnde public services ungdomskanal till ”vänsterliberal smörja” som han själv skulle vilja lägga ner.. Förlöpning av uttröttad politiker eller obehagligt maktspråk mot misshagliga medier?

– Han uttrycker sig på ett sätt som en partiledare inte bör göra, säger Karin Olsson. – Man får inte tappa garden på det här sättet. Jag tror inte det här var någon cynisk strategi från hans sida för att leda bort uppmärksamheten från annat, utan att han blev genuint förbannad.

– Men med tanke på vad toppolitiker inom Sverigedemokraterna tidigare har sagt när de refererat till Ungerns medieklimat som ett föredöme blir det väldigt obehagligt när partiledaren talar om att lägga ner radiokanaler.

Däremot har hon förståelse för att Åkesson reagerade på inslaget.

– Det var medieetisk tveksamt, jag tycker det var oförskämt.

– Jag tror också han helt enkelt fick nog, säger Widar Andersson. – Man får förstå att han har en mycket värre resa än de andra partiledarna. Han förföljs av Ung Vänster. De andra partiledarna har också press på sig, men de möter inte huliganer på gatorna.

– Jag tar inte så allvarligt på det. Det är en förlöpning. Jag gjorde själv förlöpningar under min tid som politiker som jag än i dag kan ångra.

Historien om en av dessa förlöpningar hör ni i podden, tillsammans med mycket annat. Bland annat berättar Karin Olsson vilken publik hon tror P3 egentligen är till för, Widar Andersson spår när nästa extraval kommer utlysas och Jörgen Huitfeldt lanserar en helt egen idé om en ny regering som han tänkte ut igår kväll. Dessutom får vi veta vad Ulf Kristersson borde pressas på i kvällens partiledarutfrågning samt vad ett ondskefullt våldsdåd kan säga om det svenska samtalsklimatet.

Lyssna på Valspurten den 30 augusti här.

 

Redan prenumerant?    
Du har läst en olåst
artikel från Kvartal
Prenumerera för att få ta del av alla texter och poddar från Sveriges vassaste mediehus.
  • Alla artiklar
  • Alla poddar
  • Kvartals app
  • Reklamfritt

Redan prenumerant?
Testa Kvartal Total!
Första månaden gratis
Ingen bindningstid.
Till erbjudandet
Eller vill du bara läsa denna artikel?
Har du redan ett konto?  
Skapa ett gratiskonto för att lyssna på Kvartals poddar helt kostnadsfritt
* Genom att skapa ett gratiskonto prenumererar du på vårt kostnadsfria nyhetsbrev – avsluta när du vill.