Kvartals nyhetsbrev

Tack!

Välkommen som prenumerant på Kvartals nyhetsbrev.

Skip to content
Nyheter

Så gick Saudiarabien från paria till fredsmäklare

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj, den 19 februari 2025. Foto: Tetiana Dzhafarova/Pool via AP

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj besöker Saudiarabien för att diskutera med USA om en eventuell fred med Ryssland och avtal om sällsynta jordartsmetaller. Men valet av land väcker frågor.

Lyssna på inslaget och mycket mer i podden Kvartal Idag.
Laddar ...
Följ Kvartals poddar: Apple | Spotify
Av Kvartals redaktion | 10 mars 2025
Profil Inlästa texterLästid 1 min Skärmläsarvänlig
I korthet

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har anlänt till Saudiarabien tillsammans med flera av sina ministrar för att fortsätta samtalen med en amerikansk delegation, ledd av USA:s utrikesminister Marco Rubio. Huvudämnena för diskussionerna är vägen mot fred med Ryssland och ett avtal med USA kring utvinning av sällsynta jordartsmetaller och mineraler i Ukraina.

Inför besöket i Jeddah uttryckte Zelenskyj förhoppningar om att mötet ska resultera i fred och fortsatt stöd till Ukraina.

Samtalen äger rum i Saudiarabien, som styrs av kronprins Mohammed bin Salman, och platsvalet har väckt frågor om vilken geopolitisk roll landet vill ha framåt.

– Realpolitiken tog över och Mohammed bin Salman utvecklade starka ambitioner, delvis på grund av landets resurser och konkurrensen med Qatar som har haft betydande roller i andra internationella konflikter, säger Michael Sahlin, associerad forskare vid Utrikespolitiska institutet och tidigare svensk ambassadör i Turkiet.

USA:s intresse i att förlägga samtalen i Saudiarabien kan också handla om att Saudiarabien har blivit en viktig spelare i relation till frågor som rör Gaza och Israel.

– USA behöver Saudiarabien för att lösa Gazafrågan, vilket är sammanbundet med andra regionala frågor, förklarar Sahlin.

En ytterligare anledning till valet av Saudiarabien som mötesplats kan vara att undvika risken för att Rysslands president Vladimir Putin, som misstänks för krigsbrott, skulle gripas och överlämnas till internationella brottmålsdomstolen ICC, International Criminal Court, enligt Sahlin.

– Mötet måste ske i ett land som inte är anslutet till ICC, säger han.

Redan prenumerant?    
Du har läst en olåst
artikel från Kvartal
Prenumerera för att få ta del av alla texter och poddar från Sveriges vassaste mediehus.
  • Alla artiklar
  • Alla poddar
  • Kvartals app
  • Reklamfritt

Redan prenumerant?
Testa Kvartal Total!
Första månaden gratis
Ingen bindningstid.
Till erbjudandet
Eller vill du bara läsa denna artikel?
Har du redan ett konto?  
Skapa ett gratiskonto för att lyssna på Kvartals poddar helt kostnadsfritt
* Genom att skapa ett gratiskonto prenumererar du på vårt kostnadsfria nyhetsbrev – avsluta när du vill.