Kvartals nyhetsbrev

Tack!

Välkommen som prenumerant på Kvartals nyhetsbrev.

Skip to content
Kultur |

Mäns försök att vara autentiska borde bemötas med respekt

Linus Lundkvist, Jon Oskarsson och Jonas Mandelstam lyckas i SVT-serien ”Tre pappor” provocera den svenska tyckonomin genom att dricka kakao. Foto: Linus Lundkvist.

Machomän och kulturkvinnor tävlar i att fördöma de tre papporna som åker på retreat. Sluta kritisera och följ deras exempel i stället, menar Anna Axfors.

Lyssna på texten
Laddar ...
Följ Kvartals poddar: Apple | Spotify
Av Anna Axfors | 8 december 2022
Anna Axfors är poet, kulturskribent och författare.
Profil Inlästa texterLästid 4 min Skärmläsarvänlig
I korthet
Jag sitter på en restaurang med två killar och en tjej och vi börjar prata om tv-programmet Tre pappor. Diskussionen blir snabbt hetsig. De känner till ”den typen av kille”, säger de. Har träffat honom många gånger förr.

Typen, för den som inte sett programmet, är en sådan som pratar om mansrollen och om känslor i grupp. I dokumentären ifråga anordnar de ett pappa-retreat, där de bland annat går till havet för att ”göra ljud”. Och enligt mina killkompisar så döljer sådana här män någonting. De har något mörkt i bagaget, som de nu försöker kompensera för genom att jobba med sig själva.

Läs mer Visa mindre