Efter utfrågningen fick frilansjournalisten Katarina Andersson möjlighet att fråga Ted Cruz om det internationella missnöjet över förslaget.
– Som jag förklarat är Danmark en vän och allierad. Jag tror att samtal om saker som är ömsesidigt fördelaktiga är möjliga mellan vänner, säger Ted Cruz.
Cruz menade att ett potentiellt förvärv av Grönland kan vara fördelaktigt för både Amerika, Danmark och Grönland.
– Det handlar om att hitta lösningar som gynnar alla inblandade, säger han.
En av experterna, Alexander Gray, som tidigare varit säkerhetsrådgivare i Trumpadministrationen, föreslog en modell där Grönland behåller sin självständighet, men där USA står för försvaret och har rätt att neka militär närvaro från andra stater på ön.
– Det bästa sättet att få till en överenskommelse med Grönland är att de behåller sin självständighet, förklarade Alexander Gray.
Frågan har väckt stort intresse och det finns redan flera lagförslag i kongressen. Ett av de mer uppseendeväckande förslagen handlar om att döpa om Grönland till ”Red, white and blue land”.
artikel från Kvartal
- Alla artiklar
- Alla poddar
- Kvartals app
- Reklamfritt