– Det har varit svårt att utreda brottet, bland annat eftersom det ägt rum utomlands och utredningen har också försvårats av den inrikespolitiska situationen i Kongo, säger Sara Nilsson i ett pressmeddelande.
I en dokumentär från 2018 om mordet på Zaida Catalán, hennes FN-kollega Michael Sharp och tolken Betu Tshintela avslöjades att FN mörkat avgörande uppgifter kring den kongolesiska militär- och säkerhetstjänstens inblandning. År 2022 dömdes 51 personer till döden i Kongo-Kinshasa för inblandning i morden och flera personer friades också då.
Axel Gordh Humlesjö, en av journalisterna bakom SVT-dokumentären, arbetar för närvarande med en uppföljare. Han säger till Kvartal Idag att han inte blev förvånad över dagens besked från åklagaren.
– Det var väntat men också ytterligare en tragisk pusselbit i den här historien som i slutändan handlar om att ingen av de verkligt ansvariga bakom morden är åtalade eller straffade än idag, säger Humlesjö.
Zaida Catalán och hennes kollegor kidnappades i mars 2017 under ett uppdrag i Kongo-Kinshasa, och några veckor senare hittades deras kroppar begravda. Åklagaren menar att det inte finns ytterligare åtgärder att vidta i utredningen, men Axel Gordh Humlesjö är inte övertygad.
– Jag tror att man hade kunnat visa ett större engagemang och ett större påtryckningsapparat mot Kongo, menar Humlesjö. Han anser att det svenska rättsväsendet hade kunnat ta fler initiativ för att utreda de militärer som var inblandade i morden.
– Det betyder ju inte att det inte går men jag förstår verkligen att det har varit svårt och en utmaning, tillägger han.
Humlesjö påpekar också att den amerikanska sidan arbetat mer aktivt för att driva ärendet framåt och nyligen utlyst en stor belöning för information som kan leda till rättvisa i fallet.
– Jag tycker att det är synd att den svenska åklagaren lägger ner och jag tror att man hade kunnat komma längre om man verkligen satsat resurser på det, avslutar han.
artikel från Kvartal
- Alla artiklar
- Alla poddar
- Kvartals app
- Reklamfritt