Kvartals nyhetsbrev

Tack!

Välkommen som prenumerant på Kvartals nyhetsbrev.

Skip to content
Prova Kvartal Total i en månad helt gratis!
Prova Kvartal Total i en månad helt gratis!
Samhälle |

Så vänder vi trenden

Polis på plats efter skottlossning i Husby. FOTO: JERREVÅNG STEFAN/Aftonbladet /TT

Polisen bör lära av USA och centralisera sin kamp emot gängkriminaliteten. Ett nationellt centrum med denna huvuduppgift kan vara en början till slutet för gängen, skriver Ardavan Khoshnood som är docent i akutsjukvård vid Lunds universitet samt kriminolog och statsvetare.

Av Ardavan Khoshnood | 26 oktober 2021
Eventuella åsikter och slutsatser i texten är skribentens egna.
ProfilLästid 5 min Skärmläsarvänlig
I korthet
Nyligen visade en undersökning att en av tre individer är orolig för att själv drabbas av de många skottlossningar som skakar vårt land. Undersökningen visar vidare att väljarnas tilltro till att politikerna ska kunna lösa skjutvapenvåldet har sjunkit.

Den oro som många känner för att själva drabbas av skjutvapenvåldet är högst befogad. Trots att risken för att tredje person ska drabbas är låg har den risken under årens gång ökat betydligt. Både utomstående vuxna och barn har skadats och dödats i gänguppgörelser.

Läs mer Visa mindre