Le Pen döms för att ha förskingrat EU-medel
Publicerad
Idag 11:58
Lästid
2 Min
Marine Le Pen. Foto: Michel Euler /AP/TT
Marine Le Pen fälls i hovrätten. Domstolen slår fast att den franska högernationalistiska ledaren gjort sig skyldig till förskingring av EU-medel – straffet blir tre års fängelse och böter.
Vad tycker du?
0
Ytterhögerledaren Marine Le Pen dömdes förra året för förskingring av EU-medel och förbjöds samtidigt att kandidera i offentliga val under fem år.
På tisdagen kom hovrättens besked efter hennes överklagande. Appellationsdomstolen i Paris fastställer domen, men samtidigt mildrade domstolen Le Pens valförbud, vilket innebär att möjligheten för henne att ställa upp i nästa års presidentval åter öppnas. Hon har dock sagt tidigare att hon inte kommer ställa upp i valet med fotboja.
Däremot fastställdes ett fängelsestraff på tre år. Två av åren är villkorliga, medan det återstående året ska avtjänas med elektronisk fotboja.
Bardella väntas ta över
Inför nästa års presidentval har Le Pen pekats ut som favorit. Hon har stöd av drygt 30 procent i opinionsmätningarna och har i de två senaste valen tagit sig till den avgörande valomgången, där hon förlorat mot Emmanuel Macron. Macron får inte ställa upp för en tredje mandatperiod.
Om Le Pen väljer att inte ställa upp i nästa års presidentval väntas i stället Nationell samlings partiledare Jordan Bardella ta över som presidentkandidat. Bardella har under flera år byggts upp som Le Pens efterträdare och ledde partiet till en stor framgång i EU-valet 2024. Le Pen har tidigare sagt att hon lämnar politiken om hon inte får kandidera eller om hon tvingas bära elektronisk fotboja.
Rättelse: I en tidigare version stod att Le Pen stoppas från att ställa upp i valet 2027 – det stämmer alltså inte.
Vad tycker du?
0
Relaterat innehåll





